Malzemeler
1 Kg kızılcık
1.5 Kg şeker
1 Adet limon suyu
Hazirlanisi
Kızılcıkları yıkayıp suyunu süzün.
Bir tencereye koyup bir kahve fincanı su ilave ederek 1-2 taşım kaynatın.
Ateşten alıp altına başka bir tencere koyup süzgece boşaltarak kaşık yardımı ile kızılcıkları iyice ezin.
Yalnız çekirdekler kalana dek kızılcıkları ezip süzgeçten geçirin.
Ezilen kızılcıkların üzerine şekeri koyup orta harararetli ateşte kıvamına gelene kadar kaynatın.
İndireceğinize yakın 1 adet limon suyu koyup tekrar 1-2 taşım kaynatıp ateşten alın.
5-6 dakika beklettikten sonra kavanoza boşaltın ve soğuyunca kapağını kapatıp, serin bir yerde kullanacağınız zamana kadar bekletin.
NOT : Çok olgun ve etli kızılcıkları kaynatmaya gerek kalmadan süzgeçten geçirerek de kızılcık marmelatını yapabilirsiniz.
Tarif Kaynagi: Yemektarifi.com
Malzemeler
1 kg kızılcık
500 gr. toz şeker
2 1 su bardağı su
Hazirlanisi
Kızılcığı ayıklayıp yıkayın. Genişçe bir tencereye 2 su bardağı suyla birlikte koyarak kaynatın. Kızılcıklar iyice yumuşayana, yaklaşık yarım saat kadar kaynatma işlemine ara sıra karıştırarak devam edin. Piştikten sonra yarım saat kadar bekletip soğutun. Genişçe bir süzgeç altına leğen koyun ve kızılcıkları bu süzgece aktarın. Elinizle kızılcıkları ezerek posası ve çekirdeğinden ayırın. Bu sırada kızılcıkların üzerine 1 su bardağı suyu parça parça ekleyerek kızılcıkların yumuşayıp süzgeçten akmasını sağlayın. Leğende biriken kızılcık suyunu su bardağı ile ölçerek kaynattığınız tencereye aktarın. Toz şekeri her iki bardak kızılcık suyuna karşılık bir bardak toz şeker olacak şekilde ölçüp kızılcığa ilave edin ve birlikte kaynamaya bırakın. Ara sıra karıştırarak kısık ateşte yaklaşık yarım saat veya kırk beş dakika kaynatıp ocaktan alın. Sıcak olarak kavanozlara koyup ağzını sıkıca kapatın. Afiyet olsun.
Tarif Kaynagi: E-lezzet.com