Malzemeler
1 Kg kayısı
1 Adet limon veya 1 gr limon tuzu
1 Kg şeker
Hazirlanisi
Kaysıları yıkayın ve çekirdeklerini çıkarın.
Doğrudan doğruya süzgeç veya robottan geçirerek ezin.
Ezdiğiniz kaysıları temiz bir tencereye koyup üzerine şekeri ekleyin.
Orta hararetli ateş üzerinde kıvama gelinceye kadar pişirin.
İndireceğinize yakın 1 adet limon suyu veya limon tuzunu koyup 2-3 dakika daha kaynatın ve biraz soğuduktan sonra kavanoza boşaltın.
Soğuduktan sonra kavanozun kapağını kapatın.
NOT : Sert kayısı ile yapmak istediğiniz zaman kayısıları yıkayıp çekirdeklerini çıkardıktan sonra 1-2 su bardağı su ile 5 dakika kaynatıp sonra ezin.
Sonra tarifteki gibi diğer aşamaları uygulayın.
Tarif Kaynagi: Yemektarifi.com
Malzemeler
1,5 kg kayısı
1 kg şeker
1 adet limon
Hazirlanisi
Kayısıları bir büyük kasenin yada tencerenin içine alın, üzerine başka bir yerde kaynattığınız suyu boşaltın.Kayısıları su içinde biraz beklettikten sonra,kolayca kabuklarını soyabilirsiniz.Kayısıların kabukları soyun, çekirdekleri çıkarıp ikiye bolun ve küçük küpler şeklinde doğrayın.Bir tencerenin içine koyun ve üzerine şekeri boşaltın,karıştırın.Bu şekilde kayısıları bir gece dinlendirin.
Daha sonraki gun, kayısıları karıştırın ve kaynatın.Üzerinde olan kopükleri atın.Kıvamı gelmesine yakın 1 adet limon suyunu tencereye ekleyip bir taşım kaynatın. Kullanacağınız cam kavanozları sıcak su ile yıkayıp,sularının akmasını sağlayın.5 dakika kadar sonra sıcak marmeladı kavanozlara boşaltın.Kapaklarını kapatın ve baş asağı biraz soğumaları için çevirin.10 dakika kadar sonra kavonozları düzeltip serin ve karanlık yerde saklayın.
Tarif Kaynagi: E-lezzet.com
Malzemeler
1kg kayısı
1kg şeker
Hazirlanisi
Kayısıları yıkayıp iyice süzün ikiye ayırıp çekirdeklerini çıkarın ve kullanacağınız kaba alın. Üzerine şekeri ilave edin ve su katmadan koyulaşana kadar kaynatın. İcap ederse limon sıkabilirsiniz.
Tarif Kaynagi: Afiyetolsun.net