Malzemeler
1 kilo karpuz kabuğu
1,5 kilo toz şeker
1 paket vanilya
1 limon suyu
1 avuç sönmemiş kireç kaymağı
Hazirlanisi
Karpuz kabuklarının yeşil kısımları soyulup atılır. Kalan beyaz kısımlar baklava dilimi şeklinde kesilir ve bir gece sönmemiş kirece yatırılır. Ertesi gün bol suyla yıkanarak üç kez suyu değiştirilmek
suretiyle onar dakika pişirilir. Üzerlerine 1,5 kilo toz şeker ekilerek bir gece buzdolabında bekletilir. Ertesi gün, üzerini örtecek kadar su konup hafif ateşte koyulaşana dek kaynatılır. Kıvama gelince vanilya ve limon suyu eklenerek 15 dakika daha kaynatılır ve indirilir.
Tarif Kaynagi: E-lezzet.com
Malzemeler
Uzunlamasına kesilmiş 2 dilim karpuz kabuğu
2 su bardağı su
3 su bardağı şeker
7–8 diş karanfil
Çeyrek limon suyu
Hazirlanisi
Karpuz kabuğunun yeşil kısmı çok ince olarak soyun, kalan beyaz kısım kesme tahtası üzerinde iyice ince dilimler halinde kıyın. Tencereye suyu koyup kaynatın ve karpuz kabuklarını atarak ocağı kısın. Yaklaşık 40–45 dakika ağzı kapalı olarak kaynatın. Bu işlemi düdüklü tencerede 15 dakika kadar kaynatarak da yapabilirsiniz. Karpuz kabukları yumuşadıktan sonra şekeri atın, karanfili ekleyin ve ara sıra karıştırarak 30–35 dakika kadar daha pişirin. Reçelden aldığınız bir damlayı soğuk zemin üzerine damlattığınızda top olarak duruyorsa reçel olmuş demektir. Limon suyunu ekleyip iki dakika daha pişirip sıcak olarak kavanoza koyun ve ağzını sıkıca kapatın. Afiyet olsun.
Tarif Kaynagi: E-lezzet.com