Malzemeler
25 adet kurutulmuş
patlıcan (dolmalık),
15 adet kurutulmuş biber (dolmalık),
4-5 adet kuru soğan,
3 baş sarımsak,
2 yemek kaşığı
domates salçası,
2 yemek kaşığı biber salçası,
2 su bardağı pirinç,
1, 1/2 çay bardağı zeytinyağı,
1 yemek kaşığı toz şeker,
Karabiber, kırmızıbiber, yenibahar, tuz,
2 limon suyu veya limon tozu (isteğe göre),
Yeteri kadar su.
Hazirlanisi
Kuru patlıcanlar, geceden kaynar suya konup çatal geçecek şekilde haşlanır. Biberler ise kaynar suda en fazla 5 dk. kaynatılır. Her ikisinin de suları 2 veya 3 defa değiştirilir. Dolma içini hazırlamak için, önce zeytinyağında kıyılmış soğan ve sarımsak hafif kavurulur salçaları ilave edilip iyice karıştırılır. Yıkanmış pirinç bu karışımın içine konur ve hafifçe kavurulur. İki bardak sıcak suyla baharatlar ve şeker suyu çekene kadar pişirilir. Hazırlanan bu karışım, patlıcanların içine bir parmak eksik olacak şekilde doldurulur. Tencereye, birinin ağzı diğerinin dibine gelecek şekilde dizilir. Dizme işlemi düzgün ve sık şekilde yapılmalıdır (daima en alta patlıcan getirilmelidir). Üzerine biberler aynı şekilde dizilir.
Dizme işlemi bittikten sonra, üzerine biraz tuz serpilir ve en üste dolma taşı konur. Dolma taşının bir parmak altında olacak şekilde kaynar su katılır. Dolma kaynamaya başladıktan sonra ocak kısılır. Pişmesine yakın limon suyu ilave edilerek 10-15 dk. daha pişirilir ve ocaktan indirilir. Dolma servise hazırdır.
Tarif Kaynagi: E-lezzet.com
Malzemeler
Dolmalık patlıcan ve bıber.
Yapacagınız dolmaya gore yaglı kıyma
1 yemek kasıgı bıber salcası
3 yemek kasıgı domates salcası
1 bas sogan
10 dıs sarımsak
pırınc
kırmızı bıber, tuz, karabıber
Hazirlanisi
Dolmalık malzemeyı hasla. pırıncı yıka.5 dakıka ılık suda beklet. soganı ve sarımsagı mınık mınık dogra. tepsının ıcıne soganı sarımsagı pırıncı kıymayı baharatları salcaları koy.bırazda zeytınyagı gezdır.hepsını karıstır.sonra teker teker olmalıkları doldur.tencereye duz.pısırmeden once dolmaların ustunu kapatacak buyuklukte bır tabagı tencereye yerlestır.ustune 1 kasık salca ılave et tuz koy. kaynattıgımız suyu tabagın hızasına gelene kadar dok. kaynayınca 1 lımonun suyunu sık.altını kıs.tam 1 saatte pıser.
Tarif Kaynagi: E-lezzet.com