Yemek Sunum Sanatı ve Sofra Süslemesi

Yemeğin lezzeti kadar sunumunun da ayrı önem taşıdığını hepimiz çok iyi biliriz. Ama gelin görün ki hızlı şehir hayatı, iş yorgunlukları, koşuşturmacalar derken, karmakarışık tabaklarda hızlıca yemek yiyen insanlar oluveriyoruz. Gelin şimdi hep birlikte bu tabaklara sihirli dokunuşlar yapalım. 

Sevdiklerimizi şaşırtıp yemek yemeyi sanata dönüştürelim!

Soğuk içeceklerinize güzel tat ve görüntü vermek için: Buz kabının içine kiraz tanesi, gülyaprağı, nane yaprağı vs koyup dondurabilirsiniz.

Peçete bileziklerini kendiniz de yapabilirsiniz. Satın aldığınız boncukları tellere geçirin. Sonra telleri halka şeklinde birleştirin. Peçeteleriniz ister ipek ister keten olsun, boncuklarla hazırladığınız bileziklere çok yakışırlar.

Buzdan kase, bardak vs yapabilir ve oldukça şık bir sunum hazırlayabilirsiniz. Kase yapmak için, büyüklü küçüklü iki kase, koli bandı, arzuya göre süslemek için yaprak, çiçek vb su ve derin dondurucu gereklidir.Buz dondururken: Suyu kaynatın, soğuyan suyu buz kalıplarına koyup dondurun. Bu sayede buzlar daha canlı ve kristal gibi görünür. Kaynamış suda oksijen azalır. Bu da buzun mat görünmesini önler.

1.İki kase iç içe konur.
2.Koli bandıyla, dıştaki kase üst tarafından bantlanır. İki cam kasenin arasına su dökülür. Suyun kaldırma gücüyle içteki kase havalanır ve dış kase ile aynı seviye geldiğinde koli bandına dayanır ve daha fazla yükselmesi engellenir. Bu arada kaseler arasında boşluk oluşur. Bu aşamada suyun içine çiçek, yaprak ya da ne arzu ederseniz ondan koyup süsleme yapılır.
3.Hazırlanan kase derin dondurucuya konur ve bir gece veya tam gün donması beklenir. Kullanılacağı zaman çıkartılıp bir süre oda sıcaklığında bekletilir ya da musluk suyundan geçirilir. Buz, kapların içinden kendini bırakır ve sizin de kazan doğurdu misali üçüncü bir kaseniz olur.
4.Sonra bu kasenin içine meyve, dondurma, buz vs konulup sevis yapılır.Bardak yapmak için de aynı yöntem uygulanır.

Davet sofralarınızda cam yemek takımlarınıza renk katmak için, kaselere su doldurup içine masanıza uygun renklerde taze çiçekler yerleştirebilirsiniz.

Mısır taneleri, salatalık, zeytin, havuç, ketçap ve çilek ile çocuklarınızın bayılacağı şirinlikte salata hazırlayabilirsiniz. Civcivleri ve diğer malzemeleri değiştirmek tamamen hayal gücünüze kalmış.

Sabah kahvaltılarınıza hoş bir hava katmak için içine mini mini çiçekler koyduğunuz porselen yumurtalıkları kullanabilirsiniz.

İçinde taze çiçekler olan cam vazonuzu elma dilimleriyle süsleyebilir, özellikle beyaz örtülü masanızda daha ferah görüntüler elde edebilirsiniz. Tabii elmaların kararmaması için vazonun içine 1 çay kaşığı sirke veya 1 yemek kaşığı limon suyu ilave etmeyi unutmayın.

Ketçap, mayonez, hardal vb gibi dipsosları servis ederken, plastik ambalajları sofraya getirmek yerine, sosları küçük porselen kaselerde sunun. Kızarmış patatesler bu sayede daha şık görünecektir.

Yemek Pişirme / Hazırlama Teknikleri

Yemeklerinizi pişirirken dikkat edeceğiniz ufacık detaylar, kullanacağınız ekstra malzemeler ve dahası ile mutfakta mucizeler yaratın.

Kuş üzümlerini ayıklamak için, onları bir avuç unla ovuşturunuz ve kalın deliklibir süzgece atınız ve eleyiniz. Unla beraber çöpler de düşer.

El açması hamuru dinlendirirken, hamurun altının yapışmaması, üstünün de kabuktutmaması için, her iki tarafını da unlayıp, üzerine nemli bir bez örtebilirisiniz.

Pilavınızın tanelerinin bembeyaz olmasını istiyorsanız pişirirken suyuna 2-3 damlalimon suyu ilave edebilirsiniz.

Izgara edeceğiniz kırmızı etleri pişirmeden önce 1 kilo et için 1 kahve fincanısüt, 1 kahve fincanı soğan suyu ve 1 kahve fincanı zeytinyağı karışımında marineederek, üzerini alüminyum folyo ile kapatıp 3-4 saat buzdolabında bekletebilirsiniz.Etin sertleşmemesi için tuz ilave etmemelisiniz.

Patlıcanların acısını almak için, soyunca tuzlu suda bekletebilirsiniz.

Mantarı sotelerken bıraktığı su çekilene kadar kavurmalısınız.

Yeşil sebzeleri mümkün olduğunca elinizle doğramalısınız. Yeşil sebzelerde bulunan "C" vitamini bıçak ile doğradığınızda çok çabuk kaybolur.

Kuru baklagilleri diğer sebzeler ile birlikte pişirecekseniz, önceden ıslatıp,tuzsuz olarak haşlamalı ve yemeğe o şekilde katmalısınız.

Kekinizin kabarmasını istiyorsanız margarin ile şekeri iyi çırpmalı, kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz.

Domatesin kabuğunu kolay soymak için, domatesin üst kısmına bıçakla hafif birartı işareti yapabilir, kaynar suya daldırıp, kalkan kabuğu artı’dan itibaren bıçaklasoyabilirsiniz.

Soğan soyarken gözlerinizin yaşarmaması için soğanı içi su dolu bir tasın içindesoyabilirsiniz.

"Kıtır ekmek" diğer bir deyişle "kruton"u çorbalar veya salatalarda kullanmak üzere kendiniz hazırlayabilirsiniz. Yapımında tost ekmeği, tahıllı ekmekler ve normalekmek kullanabilirsiniz. En önemli nokta kıtır ekmekleri yağ ile kavurmadan önceiyice kurutmaktır.

Pullu balıkların pullarını ayıklarken; balıkları 10 dakikasoğuk suda bekletip, kuyruktan başa doğru pulları kazıyabilirsiniz.

Kaynak:herkessofraya.com